fundament bloczki betonowe

bloczek fundamentowy

Bloczek fundamentowy z autoklawizowanego betonu komórkowego produkowany jest z takich materiałów jak: spoiwo - cement a także wapno albo cement czy też wapno; piasek- kruszywo albo lotny popiół z elektrociepłowni, bądź też – popiół oraz piasek. Do sporyzowania materiału stosuje się np. tlenek glinu. Produkty poddaje się procesowi autoklawizacji. Głównie występuje bloczek o rozmiarach 24,0 x 24,0 x 49,0 cm i 24,0 x 24,0 x 59,0. Wytwarzany jest również bloczek fundamentowy o innych rozmiarach. Bloczki z betonu komórkowego używa się do wznoszenia ścian nadziemnych zewnętrznych i wewnętrznych. Są bardziej nasiąkliwe w porównaniu z innymi materiałami ściennymi. Tylko bloczek fundamentowy najnowszej generacji, o powierzchniowo zamkniętych porach jest dopuszczony do budowania ścian piwnic. Elementy z betonu komórkowego powinny być łączone wyłącznie przy użyciu zapraw klejowych, które pozwalają na wykonywanie cienkich spoin lub zapraw ciepłochronnych czyli na kruszywach lekkich. Zapewnia to maksymalną eliminację mostków termicznych w ścianach , które wykonano z tego materiału.

Jeżeli ławy fundamentowe zostały już wylane, to nasuwa się pytanie: kiedy można rozpocząć murowanie ścian fundamentowych. Przeważnie rozpoczyna się to już kilka dni po wylaniu łat. Mimo tego, iż beton zyskuje całkowitą wytrzymałość 28 dni po, to murowanie można rozpocząć już po trzech dniach. Ławy po trzech dniach są już wystarczająco twarde i można na nich wznosić ściany, obciążając je następnymi warstwami bloczka fundamentowego. Mury fundamentowe muruje się przeważnie z betonowego bloczka fundamentowego. W tej chwili należy wiedzieć jakiej grubości będzie ściana parteru, gdyż jej grubość musi być taka sama jak grubość ściany parteru. W jaki sposób się to dobiera? Przeważnie lico muru części naziemnej jest wysunięte poza lico fundamentowych ścian. W ten sposób tworzy się cokół budynku. Oprócz wysokości cokołu, istotna jest również rząd wysunięcia ściany parteru poza lico muru fundamentowego. Istotne, żeby nadwieszenie muru parteru nad murem fundamentowym nie było większe niż 1/3 grubości, Którą ma bloczek fundamentowy parteru muru parteru.

Standardowy fundament jednorodzinnego domu złożony jest z dwóch części – fundamentowej ławy a także ścian fundamentowych. Ławy fundamentowe są poszerzeniem dołu ścian fundamentowych i służą do rozłożenia obciążeń pochodzących od budynku: ścian, stropu, dachu na większą powierzchnię. Fundamentowe ściany łączą ławy fundamentowe ze ścianami parteru. Murowanie z bloczka fundamentowego to najczęściej stosowany sposób wykonania tych ścian. Wykorzystanie betonowego bloczka fundamentowego gwarantuje, że ściana będzie wytrzymała, mrozoodporna a także mało nasiąkliwa. bloczek fundamentowy ma takie rozmiary, że umożliwia to budowanie ścian zróżnicowanej grubości; jednorodne z jednego typu materiału lub warstwowe z dociepleniem. Bloczek fundamentowy murowany jest na zaprawie cementowej, pamiętając o precyzyjnym wypełnieniu wszystkich spoin. Spoiny poziome powinny mieć od 10 do 15 mm grubości, a pionowe 20 mm.